Dijital Oyun Sektörü Kümelenme Projesi

Geçtiğimiz Cuma günü İstanbul Ticaret Odası’nda Dijital Oyun Sektörü Kümelenme Projesi’nin oyun sektöründen tanıtım toplantısına katılarak projenin detayları hakkında geniş bilgi alma fırsatım oldu.

Kümelenme nedir?

Projenin kapsamına girmeden önce kümelenmenin ne olduğundan kısaca bahsetmekte fayda var. Kümelenme belirli bir coğrafyada yoğunlaşmış ve birbirleriyle ilgili veya ilişkili sektör veya konularda faaliyet gösteren firmalar ile kurum, kuruluş ve özel hukuk tüzel kişilerinin oluşturduğu bir birliktelik.

Bu proje kapsamında ise Ticaret Bakanlığı’nın 2015/8 sayılı “Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Artırılması Projesi Desteği (HİSER)” kapsamında ve İTO koordinasyonunda dijital oyun sektörüne yönelik kümelenme projesi hayata geçirilmesi ve başvurular sonrası dijital oyun kümesi oluşturulması planlanıyor.

%75‘i Bakanlık destekli faaliyetler ile dijital oyun projeleri geliştirilmesini sağlayan firmaların uluslararası pazarların gerekliliği olan standartlara ulaşması sağlanarak ihracata yönelik rekabet güçlerinin artırılması ve hedef pazarlarda yeni iş bağlantıları geliştirilmesi hedefleniyor.

Dijital Oyun Kümesi Bize Ne Sağlıyor?

Bizim açımızdan şirketimizle bu kümeye dahil olduğumuz durumda 3 yıl boyunca finansal yönetim ve ön-finansmanın İTO tarafından yönetildiği ihtiyaç analizi, teknik danışmanlık ve eğitim, yurtdışı ve yurtiçi pazarlama gibi faaliyetlerimizi küme katılımcıları ile birlikte ve Ticaret Bakanlığı HİSER kapsamında %75 oranında desteklenerek yürütebileceğiz.

Alınabilecek desteklerin kapsamı ise şu şekilde:

Bize bu desteklerin faydasını daha net görebilmek için şu simülasyona göz atabiliriz:

Burada görebileceğimiz gibi 6 aylık bir teknik danışmanlığı desteği ve küme firmalarının birlikte ödeme yapması sayesinde toplam 1000$ gibi bir ücret karşılığında alabileceğiz.

Avantajlar

Projenin bence diğer desteklere göre en önemli avantajı ön finansman ile yürütülecek olması. Daha önce faydalanabildiğimiz Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti Destekleri gibi bizim harcamayı yaptıktan sonra başvurabildiğimiz ve ödeme sürelerinin bazen biraz uzayabildiği desteklerden biri değil.

Tabii küme firmalarının sadece istedikleri faaliyetlere katılabilmesi ve sadece katıldıkları faaliyetler için ödeme yapması bir avantajken, gerçekleşecek faaliyetler için küme firmalarıyla birlikte hareket etmeyi gerektirmesi ise aşılması gereken bir zorluk olarak karşımıza çıkacak.

Nasıl Başvuruyoruz?

Projeye katılım şartları ve başvuru süreci ise şu şekilde:

Başvurmak isterseniz 15 Kasım 2019 tarihine kadar buradan başvurunuzu yapmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.