İçerik Sütunu Tekniği

İçerik üretmek kolay bir iş değil, sürekli ve işe yarayan içerik üretmek ise oldukça zor. 
İçerik pazarlamada içeriğin kalitesi ve sürekliliği büyük önem taşıyor. Markaların web sitelerini, sosyal medya kanallarını, e-bültenlerini, SEM çalışmalarını, bloglarını ve diğer tüm dijital varlıklarını beslemek için düzenli olarak ‘yeterli miktarda’ içeriğe ihtiyaçları var ve bu ihtiyacı günlük çerez Facebook içerikleri ile sağlamak artık çözüm değil. 
Bu sorunu çözebilmek ve aynı zamanda elimizde az miktarda bulunan değerli içeriği en etkin şekilde kullanabilmek için farklı tekniklerden faydalanmak gerekiyor. Bu tekniklerden biri “İçerik Sütunu”dur. 

İçerik Sütunu Nedir? 

Elimizdeki içeriğin en etkin şekilde çalışması için, kendi hedeflerimize göre farklılık gösterecek bazı etkenler var. Genel olarak; iyi bir içeriğin özgün olması, tüketenlere gerçek bir fayda sağlaması ve bunları yaparken ticari hedeflerimize de doğru şekilde hizmet etmesi gerekir. Tüm bunları sağlayan içeriklerin ise kolay ve sık üretilmesi ise hem zor hem de yüksek maliyetli olacaktır. 
İçerik sütunu tekniğinde ana içeriğimizi muhafaza ederken bundan anlamlı ve faydalı olabilecek ve en önemlisi kolay tüketilebilecek küçük hap içerikler oluşturuyoruz. Bu hap içerikler ana içeriğin tamamını kapsayabileceği gibi, içerisinden tek başına anlam içeren bölümleri alarak da oluşturulabilir. Bu hap içerikleri oluştururken dağıtım kanallarının gereksinimlerini ve bizim üretim kapasitemizi de göz önüne almamız gerekiyor. Daha sonra bunların yayını farklı zaman ve kanallarda planlayarak tek bir içerikle hem çok sayıda kanalımızı güncel tutmak, hem daha fazla erişim sağlamak, hem de kolay tüketilir hale getirerek tüketenlere daha fazla fayda sunabilmek mümkün. 
Çok basit bir örnekle anlatmak için bundan bir önceki “İşiniz İçin Olmazsa Olmaz 4 Video” yazısını ele alalım. Markamızın elindeki değerli içerik bu olsun. Bu yazıdan içerik pazarlama açısından nasıl bir maksimum fayda sağlayabiliriz? 
İçeriğini ve hedef kitlesini göz önüne aldığımızda bu yazıdan ne tür hap içerikler oluşturabiliriz? 
  • İlk olarak yazı içeriği bir sunum hazırlamak için oldukça uygun. Videoları da içeren bir sunum hazırlayarak Slideshare’de yayınlayabiliriz. 
  • Yine içerik olarak basit bir infografik hazırlamak da oldukça kolay olacaktır. 
  • Twitter, Facebook ve Google+ tarafında yazıya genel bir yönlendirme yapabileceğimiz ve kanalın gerekliliklerine uygun bir içerik ve ayrıca 4 video türü için birer post, üstüne de sunum ve infografik için de birer içerik hazırlayabiliriz. 
  • Linkedin tarafında yine Twitter’dakine benzer bir plan yapmak mümkün. 
  • Çok zorlarsak Instagram için de yine hem yazı hem de diğer öğeler için birer görsel hazırlayarak yazıya yönlendirme yapabiliriz. 
  • Varsa Pinterest kanalımızda infografiği yayınlayabiliriz. 
  • E-bülten için yazıya yönlendirme yapabileceğimiz bir bülten hazırlarız. 

Bu örnekte görebileceğimiz gibi kısa ve basit bir blog yazısı bize toplamda farklı zamanlarda ve kanallarda yayınlayabileceğimiz ve her biri kendi içerisinde değer yaratan 40 farklı içerik sağlayabiliyor. Hem de bunları doğru planlayarak hem yüksek bir erişim sağlayabilirken hem de ana içeriğimizin tüketimini arttırabiliyoruz. 

Bunu daha geniş kapsamlı içerikler için uyguladığımızda ise tek kaynaktan çok daha fazla miktarda çalışan içerik sağlamak mümkün. Elimizde az sayıda da olsa kaliteli içerik olması ve içerik sütunu tekniği ile ile içerik pazarlamada sürekliliğimizi ve frekansımızı korumamız mümkün.

One thought on “İçerik Sütunu Tekniği”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.