İş Modellerinin Dijitalleşmesi ve Enpara.com

Uzun yıllardır internet sektöründe çalışmamın bir etkisi olarak, mesleki deformasyon da diyebiliriz, her iş modelinin dijitalleştiğinde daha verimli ve müşteriler için de daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bundan birkaç hafta önce enpara.com ekibi ile bir kahvaltıda tanışarak sohbet etme şansı yakalayana kadar da, bankacılığı zaten dijital olarak çok gelişmiş, internet ve mobil bankacılığın da tüm nimetlerinden bol bol faydalanan ve faydalandıran bir sektör olarak görüyordum.
İtiraf etmem gerekirse enpara.com lansmanından itibaren reklamlarıyla farklı mecralarda bol bol karşılaşmama rağmen çok da ilgimi çekmemişti. Yüksek faiz veren diğer bankacılık uygulamalarından biri olarak düşünüp,  ilgi göstermemiştim.
Kahvaltı boyunca enpara.com hakkında dinlediklerim ise bir iş modelinin gerçek anlamda dijitale taşınmasının
sağladığı avantajlar konusunda ciddi bir başarı örneğinin hayata geçtiğini gösterdi bana. Dijital iş modellerinin özellikle maliyet avantajlarından bol bol faydalanan enpara.com ülkemizde pek de örneği olmayan farklı bir bankacılık anlayışını hayata geçirmiş. 
Yine diğer tüm bankacılık uygulamalarının aksine internet işinin en önemli özelliklerinden biri olan basitlik ilkesini de oldukça özümsemişler. Bunu hem sundukları hizmetlere (şu an sadece temel kişisel bankacılık hizmetlerini sunuyor), hem başvuru ve işlem süreçlerine, hem de tüm arayüzlerine uygulamaya büyük önem veriyorlarmış.

Enpara.com’un başarısı dijital iş modellerinin başarısının önemli bir göstergesi olacak ve şu an söylediklerine göre oldukça iyi gidiyorlarmış. Umarım bir başarı örneği olarak farklı sektörlerde de bu tarz projeler karşımıza çıkar ve biz de müşteri olarak meyvelerini yemeye devam edebiliriz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.