Yeni kitabım basıldı: Sosyal Medya 101 2.0

Bu hafta yeni kitabım Sosyal Medya 101 2.0 basıldı ve dağıtılmaya başladı.
 
Sosyal Medya 101‘i ilk yazmaya başladığımda 2008 yılıydı ve sosyal medya çoğu kişi için yeni ve soru işaretleri ile dolu bir alandı. 2010 yılında kitap basılana kadar geçen dönem içerisinde özellikle ülkemizden örnek çalışmaların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu ve sosyal medyanın diğer gelip geçici dijital pazarlama modalarından biri olup olmadığını tartışıyorduk.
Aradan 3 yıl geçtiktan sonra Ocak ayında kitabın güncellenmiş bir baskısını çıkarma konusu gündeme geldiğinde açıkcası birkaç yeni trendi ve biraz da taze örnek vakalar ekleyerek hızlı bir çalışmayla biterebileceğimi düşünmüştüm. 
Yazmak için oturup eski metinleri okuduğumda ise  işimin o kadar kolay olmayacağını anladım. Bu geçen üç yıl içerisinde sosyal medya hem hayatımızda hem de pazarlama dünyasında çok daha farklı bir yere gelmişti.
Yeni kitapta “tarihçe” ve birkaç bölüm haricinde neredeyse tüm metinleri baştan yazmam gerekti. Bu süreç içerisinde benim de TTNET kariyerimden, belki de ülkemizin en deneysel ve en zorlu sosyal medya ve dijital iletişim çalışmalarına bizzat yer alma şansı yakaladım, bolca faydalanarak çok daha kapsamlı bir metin ortaya çıkartabildim.
Sosyal Medya 101 2.0 için konularında ülkemizin en önemli uzmanları da görüşleri ve örnek vakaları ile katkıda bulundular.
Bloglar konusunda deneyimi ve bilgisi ile Sosyal Kelebek‘in kurucusu sevgili eşim Deniz Kahraman’a,  sosyal medya takibi hizmetleri ve sundukları değerli verilerle Monitera‘ya, kurucularından olduğum ülkemizin öncü içerik pazarlama ajanslarından biri olan 8bit,’e Türkiye’nin ilk sosyal medya kampanya suitini geliştiren Introlab‘tan Cem Öztürk ve Cihan Işık’a, sosyal medya konusunda en önemli içeriklere ulaşabildiğimiz sosyalmedya.co‘ya, insan kaynakları konusunda önemli isimlerden biri olan ve Kaynağım İnsan‘ın kurucusu İpek Aral Kişioğlu’na, sosyal ticaret konusunda belki de ülkemizin ilk girişimi olan Sosyotik‘in kurucusu Hasan Başusta’ya ve yine ülkemizin oyunlaştırma konusunda tek girişimi olan İşte Oyun‘un kurucusu Emrah Olgun’a ne kadar teşekkür etsem az kalır.
Kitabı alıp okumak isteyenler buralardan bulabilirler:

Kapital Medya
Idefix
Pandora
Kitap Yurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.