Sosyal Medyanın Arama Motoru Kampanyaları Üzerinde Etkisi

Arama motoru kampanyaları çok etkili ve belki de en iyi (ve en kolay) ölçümlenebilen kanal olarak uzun süredir online pazarlamanın vazgeçilmezlerinden biri. Sosyal medya ise özellikle son dönemlerin en popüler dijital mecrası. Bu iki önemli pazarlama kanalının birbiri üzerine etkileriyle ilgili comScore ve GroupM Search&M80 tarafından bir araştırma yapılmış ve oldukça ilgi çekici sonuçlara ulaşılmış.
Araştırmaya göre;
Arama motoru ve sosyal medya kampanyası beraber yürütüldüğünde, marka ürünleriyle ilgili aramalar sadece arama motoru kullanılan kampanyalara göre 2.8 kat daha fazla yapılmış.
Yine iki kanalın birlikte kullanılması tıklama oranının %50 artmasını sağlamış. Anahtar kelime olarak markanın ürününü kullanıldığı aramalarda ise tıklama oranı %4.5’tan %11.8’e çıkmış.
Sitede ziyaret süreleri incelendiğinde ise arama motoru kampanyası tek başına ziyaret süresini %10 civarında arttırken, sosyal medya kampanyası tek başına %100 artış sağlamış. Her ikisi beraber kullanıldığında ise bu artış neredeyse %300 civarında gerçekleşmiş.
İki kanalın birlikte kullanıldığı durumlarda gerçekleşen aramaların satın alma amaçlı yapılma olasılığı, sadece arama motoru kampanyası kullanılan durumlara göre yaklaşık %200 artmış.
Bu araştırmanın da ortaya çıkardığı gibi sosyal medyayı sadece bir iletişim kanalı olarak değil aynı zamanda kullandığımız diğer mecralar için bir katalizör olarak da görmekte fayda var.
Araştırma raporunun kendisine buradan ulaşabilirsiniz.

|More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir