Sosyal Medya Takip Araçları

Mart ayında “3 Adımda Sosyal Medya Takibi” başlıklı yazımda kendi oluşturacağımız basit bir araç aracılığıyla markamızı sosyal medyada nasıl takip edebileceğimizden bahsetmiştim. Bu yazıda kullandığımız arama motorları ve yöntemler, giderek popülaritesini arttıran ve her geçen gün daha çeşitli ve farklı kampanyalarla karşılaştığımız bu yeni medya için derin analizler ve raporlamalar yaparken yeterli gelmeyebilir.

Aşağıda sosyal medya takibi ve ölçümlemesi için kullanılabilecek bir kısmı ücretli olan bazı araçları inceledim:

Radian6

Anahtar kelimelerimizi sosyal medya üzerinde gerçek zamanlı olarak takip eden ve sonuçları analizlerle birlikte raporlayan Radian6 en kapsamlı araçlardan biri. Neredeyse tüm sosyal medya sitelerini takip ediyor ve ayrıntılı şekilde raporluyor. Bu özelliklerden faydalanabilmek için ise ayda 600$’dan başlayan paketlerden birini satın almamız gerekiyor.
Techrigy SM2

Özellikle PR ve pazarlama ajanslarının kullanımı için üretilmiş bu servis de sosyal medya izleme ve ölçme hizmeti sunuyor. Ücretsiz üyelikle sadece 5 anahtar kelime ve 1000 arama sonucu saklanabiliyor, ücretli üyelik paketleri ise aylık 600$’dan başlıyor.

Scout Labs

Diğer bir takip aracı olan Scout Labs ise aylık 100$ ile 750$ arasında değişen paketler sunuyor.

Trackur

Trackur sosyal medya takibinin yanı sıra alert, trend analizi ve sıralama gibi hizmetler veriyor. Aylık fiyatı kişisel kullanım için 18$, küçük işletmeler 88$, kurumsal paket ise 187$. Servisi ücretsiz olarak deneyebilir ve performansını kendi anahtar kelimelerinizle ölçebilirsiniz.

BrandsEye
Trackur’nin özelliklerinin yanı sıra rakip karşılaştırma, skorlama, ve kişileştirilebilir raporlar gibi hizmetler sunan Brandseye aylık bloggerlar için 1$, küçük işletmeler için 95$, büyük kurumlar için ise 350$ olarak fiyatlandırılmış.
Trendrr

Sosyal medya takibi ve trend analizleri yapabileceğiniz bu hizmetin ücretsiz versiyonunda 10 izleme yapmanıza izin verilmiş. Pro paketlerinin fiyatları ise 50$ ve 1000$ arasında değişiyor.


Social Mention

Son derece kapsamlı ve ücretsiz bir sosyal medya arama motoru olan Social Mention aynı zamanda RSS desteği, e-posta alertleri, widget’lar ve kendi araçları ile sosyal medya takibinde vazgeçilmez bir servis.BackTypeBir çok arama motoru ve takip servisi sosyal medyada yazılar ve içeriğin kendisine yoğunlaştığı için BackType yorumlarda arama yapması açısından son derece faydalı bir hizmet sunuyor. Diğer araçlarla birlikte bu ücretsiz servisi de kullanmak daha kapsamlı bir takip için mutlaka gerekli.Sonuç:Hala yeni bir sektör olarak kabul edebileceğimiz sosyal medya takibi için nihai bir çözüm sanırım halen geliştirilmemiş. Daha fazla zaman ve işgücü anlamına gelse bile bence birçok aracın birlikte kullanılması faydalı olacaktır. Ücretli çözümleri ise gelişmiş raporlama araçlarından yararlanabilmek için en azından sosyal medya kampanyalarıyla uğraşan ajansların mutlaka denemesi gerek diye düşünüyorum.

Düzenleme (07.04.2010)


Yazıda bahsettiğim araçların ortak sorunlarından biri ise özellikle Türkçe içeriğin takip edilmesi ve raporlanması konusunda yaşanan zorluklar. Türkçe’nin farklı dil yapısı ve Türk kullanıcıları arasında çok popüler olan bazı sitelerin global servislerin takip listelerinde bulunmaması bir süredir test yayınında olan ve benim de deneme fırsatı bulduğum tamamen yerli bir servisi bizim için oldukça önemli kılıyor.
Angelabs tarafından geliştirilen Monitera güçlü raporlama araçları, kullanım kolaylığı ve yeni geliştirilen masaüstü uygulaması sayesinde sosyal medya takibinde ülkemizden çıkan en önemli oyunculardan biri olacak.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

3 thoughts on “Sosyal Medya Takip Araçları”

  1. birden fazla cozum olmasina ragmen ucretler nedense geleneksel web tabanli servislerin bir hayli ustunde, bu durum bize sosyal medyada pazarlama operasyonlarinin finansal cercevesini mi ciziyor yoksa salt butur analizlerin kullanici basina teknik kaynak tuketiminden mi kaynaklaniyor ?

  2. Klasik medya takip sistemlerini göz önünde bulundurursak neden pahalı bir servis olduğunu anlayabiliriz. PR şirketleri birçok müşterisi için bu hizmeti sağlıyor. Bu sebeple onlar için çok da büyük rakamlar değil bence.

  3. Rakipleri kadar güçlü %100 Türk yapımı olan https://www.reachpod.com ile tüm sosyal ağları canlı takip edebilir, ileri tarihli haber yayınlayabilir, anahtar kelimeleri takip edebilir ve takipçilerinle iletişime geçebilirsin.Kısacası Sosyal Medya hesaplarını kolaylıkla ve güvenle yöneterek öne çıkartabilirsin.En önemlisi %100 Türk yapımı sadece bu yüzden bile destek vermeli ve mutlaka denemelisin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir