3G ve Google Chrome OS

Geçtiğimiz hafta Turkcell bizi misafir ederek 3G ile hizmetimize sunacakları servislerden bazılarını tanıttı. 3G teknolojisi sayesinde neredeyse tüm Türkiye’de (kademeli olarak) kablosuz hızlı internet erişimine sahip olabileceğiz. 3G için hazırlanan servislere baktığımızda ise ısrarla görüntülü görüşme ve mobil TV ön plana çıkarken, bu ikisi için de, özellikle mobil TV için VOD servisler yayına alınmadığı sürece, bir kullanıcı olarak çok heyecan duyduğumu söyleyemeyeceğim.
3G’nin bence hayatımıza en önemli etkisi daha önce daha önce bağlantı hızlarının düşüklüğünden dolayı çok efektif şekilde kullanamadığımız mobil internet konusunda önemli ve büyük bir pazar oluşturacak olması.
Ülkemizde uzun süredir hasretle (!) beklediğimiz 3G’ye bu ay sonu kavuşacakken bu sabah Google tarafından gelen bir açıklama ise aslında beni daha çok heyecanlandırdı diyebilirim. Google özellikle netbook kullanımını hedefleyen hafif hızlı ve en önemlisi web öncelikli hazırladıkları işletim sistemlerini piyasaya süreceklerini açıkladı.

Google Chrome OS adını verilen bu yeni işletim sistemiyle ilgili yapılan açıklamada en dikkat çekici noktalardan biri uygulama geliştirilmesi için web platformunun kullanılacak olması. Yani bu yeni işletim sisteminde uygulamaları kendi bilgisayarımız üzerinde çalıştırarmak yerine tarayıcımızda web üzerinden çalıştıracağız. Hatta açıklamada web tabanlı dosya yönetim sistemlerinden de bahsediliyor.
Web tabanlı uygulamaların bize en büyük getirisi bilgisayar bağımsız şekilde çalışabilecek olmamız. Yani bilgisayarımızın yanınmızda olmaması, çökmesi ve hatta çalınması o an için kullanabileceğimiz başka bir makine bulabildiğimiz sürece çalışmalarımızı engellemeyecek. Tüm programlarımıza ve dosyalarımıza internet bağlantısı olan tüm bilgisayarlardan ulaşabilecek ve kullanabileceğiz. Şu anda da çok sayıda web tabanlı uygulama mevcut ancak Google Chrome OS sayesinde bu alanda çok sayıda ve yüksek kalitede araçlara sahip olacağımıza eminim.
Web odaklı bir işletim sistemi, web tabanlı dosya yönetimi ve web tabanlı uygulamalar kulağımıza ne kadar hoş gelse de şu an için Türkiye’de bu konuda en büyük kısıtımız sürekli hızlı internet bağlantısına sahip olmayışımız. Ev ve ofislerimizde kullandığımız bağlantılar büyük ölçüde bu ihtiyacımızı giderse de (kotalı ADSL paketleri ve “adil kullanım” uygulaması nasıl etkiler bilemiyorum) özellikle dışarıdayken (netbook pazarından bahsediyorsak dışarıda daha yoğun kullanacağımızı düşünebiliriz) hot spot‘ların az oluşu, TTNet WiFi hizmetinin şu andaki yetersizliği ciddi sorunlar yaratacaktır.
İşte tam bu noktada 3G geniş kapsama alanı, hızlı internet bağlantısı ve (umarız) makul fiyatlarıyla bu sorunun çözümü olacaktır. 3G uyumlu çoğu telefonu zaten modem olarak kullanabildiğimiz gibi operatörlerin önümüzdeki dönem daha etkili şekilde piyasaya sunacaklarını tahmin ettiğim mobil modem paketleri sayesinde her yerden ve her zaman hızlı internet bağlantısına sahip olabileceğiz.
3G, Google Chrome OS ve web tabanlı uygulamalar bize donanım bağımsız ve gerçek anlamıyla mobil bir internet deneyimi yaşatabilecek. Umarım operatörlerimiz de buradaki potansiyelin farkına varıp görüntülü konuşmaya verdikleri önem kadar mobil internet ürünlerine de eğilirler.

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

7 thoughts on “3G ve Google Chrome OS”

  1. duyanlar duymanlaraa mutlaka habner versin,ttnet artık 3g ile bizi kavuşturuyor ve biz nerede internettimiz orada olayına giriyor.

  2. ttnetin avea ile düzenledikleri temmuz ayı sonunda bir kampanyası var ben de onu sabırsızlıkla bekliyorum. şirkette saha çalışması yapan arkadaşlara uçan internet modeminden aldım işim çok kolaylaştı. artık 3g ile de tüm sorunlarım çözülür herhalde

  3. TTNet ve Avea bloglara spam yorum mu bırakmaya başladılar? Yanlış yol, yanlış taktik…

  4. 3G Fiyatlandırma konusunda doğrusunu istersen biraz yüksek bir beklentim var. Ciddi lisans paralarının üzerine bir de acaip miktarlarda para dökerek 3G istasyonlarına yatırım yapıldı. Çoğu bölgede yüksek yeni direkler dikildi üzerlerine ekipmanlar yerleştirildi. En azından ilk etapta ucuz pazarlamak, pazarlamanın doğasına aykırı geliyor. En azıne korkusu bile Türk Teleloma yetti. Bir de ucuzlarsa makul fiyatlarla bağlantının keyfini çıkartırız belki.

  5. Burçak Turkcell'de söyledikleri mevcut data paketlerinden daha pahalı olmayacağı. Biraz da rekabetin etkisi olursa ben fiyat konusunda son derece ümitliyim 🙂

  6. ttnet 3 faz şeklinde yaptığı port değişikliği ile epostalarımıza dadanan spamlardan bizleri kurtardı…

  7. anladım kadarıyla gelen maıllerde bir filtreleme söz konusu olacakmıs kı bunu yapabılmek de gercekten zor iş 25. port bloke edılmeye baslanmıs zaten. ttnetı tebrık etmek lazım gercekten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir