Çevrimdışı kampanyaların çevrimiçi etkilerinin ölçümlenmesi

Bu yazım digitalage dergisinin Nisan sayısında yayınlanmıştır.

İnternetin pazarlama mecrası olarak kullanılırken en önemli özelliklerinden birinin tamamen ve kolayca ölçülebilir olması olduğunu herkes kabul edecektir. Web siteleri üzerinde kullanıcıların nerelerden geldiğini, nasıl hareket ettiklerini, gerçekleştirdikleri satın almalar dahil aksiyonları nerdeyse müşteri bazında takip edebiliyor, kampanyamızın performanslarını eş zamanlı ölçüp, gerekli müdahaleleri zaman kaybetmeden yapabiliyoruz.

Konu çevrimiçi kampanyaların ölçümlenmesi olduğunda gerçekten kullanabileceğimiz araç sayısı ve yöntemler konusunda bir sıkıntımız yok ama hayatın gerçeklerine baktığımızda görüyoruz ki pazarlama kampanyalarımızın çevrimiçi mecra harcamaları toplam medya tüketimimizden halen oldukça küçük bir pay kapabiliyor. Peki televizyon, radyo, basılı yayınlar ve açık hava gibi çevrimdışı mecraları kullandığımız kampanyalarımızda internetin ölçülebilirlik özelliğinden mahrum mu kalacağız?

Çevrimdışı kampanyalarımızın çevrimiçi etkilerini ölçebilmemizin bazı yöntemleri var. Yani televizyona ya da bir dergiye verdiğimiz reklamlardan web sitemize ne kadar ziyaretçi geldiğini, bu ziyaretçilerin web sitemizde neler yaptığını veya neler satın aldığını takip edebiliyoruz.
İşte çevrimdışı aktivitelerin çevrimiçi etkilerini ölçmek için bazı yollar:
1. Yönlendirme
Hatırlanması kolay, akılda kalıcı ve mümkünse kampanyanızla ve/veya ürününüzle ilgili bir alan adı alın, reklamlarınızda kendi web sitenizin adresini değil bu yeni adresi kullanın ve bu alan adını kendi sitenize yönlendirin.
Örnekle anlatmak gerekirse Murat Yayınları diye bir yayınevimiz var ve www.muratyayinlari.com sitesi üzerinden kitap satışı yapıyoruz. Bir edebiyat dergisine reklam vermeye karar verdik ve bu reklamın geri dönüş oranına göre ilerleyen aylarda bu reklam çalışmasına devam edip etmeyeceğimize karar vereceğiz.
Bu vakada uygulayabileceğimiz yöntemlerden biri www.muratkitap.com gibi akılda kalıcı yeni bir adres almak ve bu alan adını kendi sitemize yani www.muratyayinlari.com’a yönlendirmek. Böylece dergide kullandığımız ilan üzerinden sitemize gelen kullanıcıları kolayca izleyebiliriz.
Aynı yöntem için kullanabileceğimiz diğer bir yol ise ilanlarda ilana özel bir adres kullanmak: www.muratyayinlari.com/dergi. Ama sitemize gelecek her müşterinin bu alan adını adres çubuğuna elle yazacağını göz önüne alırsak adresin tamamını değil sadece gövde kısmını yazacak veya adres çubuğu yerine arama motoru kullanacak kullanıcıları izleme şansını kaçırabiliriz.
Yönlendirme yöntemine karar verdik ama ölçümleme kısmını nasıl uygulayacağız? Google Analytics kullanarak neler yapabileceğimize bakalım (Google Analytics üzerinden kampanya ölçümü yapmak için temel bilgilere buradan erişebilirsiniz).
Meta Yenileme
Meta etiketi kullanarak kampanya sayfamızı kendi açılış sayfamıza yönlendirirken, kampanya kodlarımızı bu yönlendirme adresine ekleyebiliriz. Kullananacağımız örnek meta etiketi şu şekilde olacaktır;
<head>

<meta http-equiv=”refresh” content=”2; url=http://www.muratkitap.com?utm_source=dergi&utm_medium=ilan&utm_campaign=kampanya”>

</head>
Bu metodu kullanırken reklamı dergide görüp kendi sitelerinden bu adrese link veren web sitelerinden gelen ziyaretçileri izlemek için kampanya sayfasına ikinci bir Google Analytics kodu yerleştirmek faydalı olacaktır. Bu izleme kodunun çalışmasını sağlamak için ise meta etiketimize 2 saniyelik bir bekleme süresi ekliyoruz.

Bu şekilde gerçekleştirdiğimiz takip sürecinde yaşayabileceğimiz en önemli sorun direk dergiden gelen trafik ve bu adrese verilen online bağlantılardan gelen trafiğin birbirinden ayrılmasında yaşanacak zorluklar olacaktır. Bu tip bir ayrımın raporlarımızda önemli olacağını düşünüyorsak aşağıdaki metodu kullanmamızda fayda var.

Yönlendirmeleri dışlama

Sadece dergi ilanımızdan gelen trafiği ölçmek için kullanacağımız yöntem ise diğer sitelerden gelen trafiği dışlamak. Bunun için ise sadece site adresini tarayıcının adres çubuğuna yazarak gelen ziyaretçileri kendi açılış sayfamıza yönlendirdiğimiz bu metodu kullanabiliriz;

<head>

function redirect(destination, source, campaign)

{
if ( ! top.document.referrer || top.document.referrer == “” )
{
if ( source && campaign )
{
destination = destination + “?” + “utm_source=” + source + “&” + “utm_campaign=” + campaign;
}
}
window.location.href = destination;
}
</script>

</head>

<body onload=” http://www.muratkitap.com’, ‘ ilan’, ‘kampanya’)”>
Bu metodlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

2.
Promosyon Kuponu

Çevrimdışı aktivitelerin çevrimiçi ölçümlerini yapmanın yönlendirmeye göre çok daha az teknik bilgi içeren ama aynı zamanda satış arttırmaya da katkısı olabilecek diğer bir yöntemi ise promosyon kuponlarının kullanımı.
Yukarıdaki örneğimize devam edersek, bu yöntemde ilanımızda farklı bir adres kullanmak yerine belli bir promosyon kodu verebiliriz. Sitemize alışveriş yapan ve/veya üyelik gerçekleştiren kullanıcılara bu kod vasıtasıyla bazı avantajlar (indirim, ücretsiz kargo, hızlı teslimat ,vs) sağlayarak hem ilanlardan daha fazla dönüş bekleyebilir hem de bu ilan yoluyla yapılan satış ve üyeliklerin direk takibini yapabiliriz.

Bu yöntemde uygulayabileceğimiz iki farklı strateji var. Birincisinde kullanılan mecraya özel promosyon kodlarının kullanımı,  böylece her mecranın geri dönüşünü ayrı ayrı ölçebiliriz. Diğeri ise akılda kolay kalan kısa ve tek bir kampanya kodunun kullanımı, bu sayede ise kampanyanın genel bir takibini yaparken satışa katkısını arttırabiliriz.

3.
Anket Kullanımı


Tüm yöntemlerin en eski ve en kolay olanı ise siteye gelen kullanıcılara “Sitemizi nereden duydunuz?” anketini yapmak. Çok kesin sonuçlar alamamakla birlikte sadece tek bir kampanya değil diğer trafik kaynaklarımızla da ilgili fikir elde edebilmek açısından faydalı olabilir.
Tüm kampanyalarımızda dikkat etmemiz gereken önemli noktalar:
Çevrimdışı bir mecrada bir kampanya yürütürken aklımızda tutmamız gereken çok önemli bir nokta tıklanacak bir link olmadığı için her kullanıcının adresi elle yazmak zorunda kalacağı. Kullanıcıların bir kısmı bir şekilde web sitemizin adresini tam ve doğru olarak tarayıcısının adres çubuğuna yazarken bir kısmı ise ya site adının, büyük ihtimalle aklında kaldığı kadarını, bir arama motoru kullanarak aratacaktır.

Kampanyaya çıkarken bu arama motoru kullanacak kişileri kaçırmak istemiyorsak mutlaka gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Bunların öncelikli olanı arama motoru optimizasyonları. Bizim kampanya için kullandığımız alan adı ve bu adın ilk akla gelen çağrışımlarında aramalarda iyi yerlerde (aslında 1. sırada) bulunmak çok önemli. Bir şekilde bunu sağlamamız mümkün olmuyor ise mutlaka o anahtar kelimelerle arama motorlarına reklam verilerek kampanya desteklenmeli.

One thought on “Çevrimdışı kampanyaların çevrimiçi etkilerinin ölçümlenmesi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir