Google Analytics ile İç Bağlantı Performanslarının İzlenmesi

Bazen web sitemizin farklı yerlerinden belli bir sayfaya, bir ürünümüzü, üyeliği ya da belli bir içeriği ön plana çıkarmak için birden fazla bağlantı veriyoruz. Örneğin üyelik sayfasına hem navigasyon barından, hem bir üye ol butonuyla, hem de site içerisinde yayınladığımız bir banner ile yönlendirme yapabiliriz. Peki bunların hangisinden daha iyi sonuç aldığımızı ölçüyor muyuz?

Site içerisinde kullandığımız bağlantıların performanslarını ölçmekte kullanabileceğimiz bir yöntem kampanya kodları ancak bu şekilde yapacağımız bir izleme, bu linklere tıklayan ziyaretçilerin önceki yönlendirme bilgilerini sileceğinden sitemizin genel trafik kaynakları raporlarını eksik görmemize neden olacaktır.

Diğer raporlarımızı etkilemeden iç bağlantıları ölçmenin bir yolu var: URL sorgu parametreleri.  URL sorgu parametreleri web sitemizin URL’inin sonunda soru işaretlerinden (?) sonra gelen parametreler (eğer birden fazla parametre kullanılmışsa ilkinin başında soru işareti (?), diğerlerinin ise ve (&) işareti bulunuyor). Sorgu parametrelerinin güzel yanı ise web sunucumuzun bunları tanımlayamadığında görmezden gelmesi. Yani adres satırına http://www.muratkahraman.net/ da yazsak, http://www.muratkahraman.net/?kaynak=buton da yazsak aynı sayfaya gideriz.

Böylece iç bağlantılarımızda kullandığımız URL’lerin sonuna istediğimiz parametreleri ekleyerek bunları Google Analytics üzerinden kolayca takip edebiliriz.

Örneğin iletişim sayfama üst navigasyon barından verdiğim bağlantıda:
http://www.muratkahraman.net/2006/12/iletiim.html?kaynak=ustnav URL’ini, “bana yazın” butonunda ise  http://www.muratkahraman.net/2006/12/iletiim.html?kaynak=buton URL’ini kullanırsam Google Analytics içerik raporlarında bu iki kaynaktan gelen içeriği farklı sayfalar olarak görebilir ve her ikisinin performansını ayrı ayrı değerlendirebilirim.

Bu aşamada karşımıza çıkacak tek sorun ise izlemesini yaptığımız sayfanın toplam sayfa gösterimi raporunu almak istediğimizde karşımıza çıkıyor. Kullandığımız farklı parametrelerin toplamını almak bir çözüm yolu gibi görünse bile pek kullanışlı bir yöntem olduğunu söyleyemem.

Bu sorunu çözmek için yapmamız gereken ise, aynı etki alanı için yeni bir kullanıcı profili oluşturmak ve bu profil için izlemede kullandığımız sorgu parametresini hariç tutmak.

Artık bu yeni profilin içerik raporlarında sayfa gösterimlerini tam olarak görebiliriz.

2 thoughts on “Google Analytics ile İç Bağlantı Performanslarının İzlenmesi”

  1. paylaşımcılığınıza çok teşekkürler Murat bey. gerçekten kullanıcıların uygulama alanlarını nasıl kullandığınıda başarılı şekilde takip edilebileceği bir yöntem.

  2. Murat google analytics o kadar mükemmel bir analiz çıkartıyor ki, derinlemesine ve akıllıca incelenirse başarı elde etmek ve problemlere çözüm bulmak kaçınılmaz oluyor. Paylaşımın için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir