2009’da Hedef İnternet Olmalı

2009 yılı pazarlama yöneticileri açısından çok kolay geçmeyecek. Önümüzdeki yılın bütçelerinin hazırlandığı bugünlerde şirketlerin genel gider kısıntılarında önemli bir kalemi de pazarlama bütçeleri oluşturuyor.

Hepimiz John Wanamaker’ın ünlü sözünü biliriz: “Reklamlara harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor. Sorun hangi yarısının boşa gittiğini bilmemem”. Bütçeler daraldıkça bu boşa giden yarının hangisi olduğuyla ilgili daha çok kafa yormamız gerekiyor. Reklam yatırımlarının geri dönüş oranları, müşteri/satış başına maliyetler gibi parametreler bu zorlu dönemlerde normalde olduğundan çok daha büyük önem taşıyor.

İnternetin diğer mecralara göre en büyük avantajı olan ölçülebilirlik bu noktada ön plana çıkıyor. Diğer tüm mecraların aksine internet reklamverenlere kampanya etkinliklerini eşzamanlı ölçebilme böylece kampanyanın ilerleyişine kampanyanın başarısını izleyerek anında müdahale edebilme ve kampanya geri dönüşlerini kaynaklarıyla beraber, yani müşterinin hangi sitede yayınlanan reklamdan yönlendirildiğini ölçümleyebilme gibi olanaklar sağlıyor.

Bu ölçülebilirliği, internet mecralarının yüksek hedefleme yeteneği ve sınırsız uygulama kapasitesi ile birleştirerek günümüzün en yüksek yatırım geri dönüş oranı sağlayan mecrasının internet olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Başka bir deyişle internet sayesinde artık reklam harcamalarımızın boşa giden yarısının hangisi olduğunu bilebiliyoruz.

One thought on “2009’da Hedef İnternet Olmalı”

  1. “Reklamlara harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor. Sorun hangi yarısının boşa gittiğini bilmemem” güzel laftır. Üstelik toplam harcamalar artsa da azalsa da durumun değişmiyor olması da ilginçtir.
    İnternet’e gelince gerçekten hangi harcamanın boşa yapıldığını bilmek mümkün olmakla birlikte bunun için fazlaca uzmanlık ve brikim gerekmektedir.
    SEO durumlarında olduğu gibi çok yakında bilen bilmeyen herkes ortaya çıkıp bu işi yapmaya çalışırsa şaşırmam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir