Google Analytics’te Advanced Segments Kullanımı

Google Analytics’e yeni eklenen özelliklerden biri Advanced Segments. Ne işe yarar diye sorarsanız ziyaretçileriniz arasından bir segment belirlemenize ve tüm raporları sadece bu segment için çalıştırmanıza olanak veriyor.

Esnek yapısı sayesinde çok farklı segmentasyonlara izin veren sistem aynı zamanda geçmiş tarihli raporlara uygulanabilmesi açısında da oldukça faydalı olacağa benziyor.

Peki nasıl kullanıyor? Bir örnek üzerinden ilerlersek, sitemize sadece Frienfeed üzerinden gelen kullanıcılardan oluşan bir segment oluşturalım.

1. İlk adım olarak sol sütunda “Settings” bölümünde bulunan “Advanced Segments” butonuna tıklıyoruz.

2. Açılan “Manage Advanced Segments” sayfasından tüm segmentleri yönetmek mümkün. Burada Google tarafından hali hazırda sunulan segmentler “Default Segments” adı altında listelenirken kendi oluşturduğunuz segmentler ise “Custom Segments” olarak sıralanıyor. Yeni bir segment oluşturmak için sol üstte bulunan “Create new custom segment” linkine tıklıyoruz.

3. Burada bir veya daha fazla boyut (dimension) veya metrik (metric) kullanarak istediğimiz segmenti oluşturuyoruz. Amacımız sadece Friendfeed üzerinden gelen kullanıcıları ölçmek olduğu için “Source” boyutunu alıp, durum olarak “contains” (içerir) ve değer olarak da “friendfeed.com”u seçiyoruz.

Bu aşamada çok sayıda farklı boyut, metrik ve bunların “ve/veya” kombinasyonları sayesinde ihtiyaç duyabileceğimiz çok farklı segmentler yaratmamız münkün.

4. “Test segment” butonu ile yeni segmentimizi test ettikten sonra bir isim vererek (bu örnekte “ff visits”) kaydediyoruz.

5. Artık rapor sayfalarımızın sol üst bölümünde göreceğimiz “Advanced Segments” seçeneğinden her rapor için hazır veya kendi yarattığımız segmentlerden birini seçebilir veya birkaçını karşılaştırabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir