Yabancılara güvenmeye ne zaman başladık? Yeni fikir liderleri

Eylül ayında Universal McCann sosyal medyanın yarattığı yeni fikir liderleri ve bunların satın alma kararları üzerindeki etkilerini inceleyen bir rapor yayınladı.

Internet üzerinde 17.000 kullanıcının katıldığı bu çalışmada yeni fikir liderlerinin oluşumu üç eğilim altında incelenmiş: Sosyal medyanın ortaya çıkışı, dijital arkadaşların önemi ve yeni etki kanalları. Çalışmada bu olgu, etki ekonomisi olarak adlandırılmış ve etki sürecinin demoktratikleşmesi ve süper fikir liderleriyle açıklanmış.

Çalışmada göze çarpan bazı veriler;
– Katılımcıların %44’ü blog sahibi (2006’da %28)
– %57.5’inin bir sosyal ağda profili var (2006’da %27)
– %42’si video klip indiriyor (2006’da %10)
– %34’ü dinledikleri müzik hakkında fikirlerini internette paylaşıyor
– %55’i fotoğraflarını online olarak paylaşıyor

İnternet kullanıcıları artık sadece markaların kendileri hakkında verdikleri bilgilere güvenmiyorlar. %69’u halen markaların kendi web sitelerini ziyaret etmelerine karşın, %82’si bir arama motoru veya sosyal paylaşım sitelerinde diğer insanların yaptıkları yorumlar vasıtasıyla bilgi almayı tercih ediyorlar.

İnternette en önemli bilgi paylaşım araçları ise şu şekilde; MSN Messenger (%44.5), e-posta (%42.4), bloglar (%30.4) ve sosyal ağlar (%27.6).

Etki Ekonomisinde aktif rol almak, marka kullanıcılarını deneyimlerini paylaşma konusunda teşvik etmek, bunun için gerekli araçları sağlamak markalar için bir zorunluluk halini alıyor.

One thought on “Yabancılara güvenmeye ne zaman başladık? Yeni fikir liderleri”

 1. Başkalarının, hatta belki sanal ortamdan da olsa tanıdığımız bildiğimiz başkalarının (sosyal ağlar, bloglar, e-mailler ile yapılan tanıtımlar, yorumlar, görüşler) ürünler hakkındaki fikirleri her zaman ürünün kendi sitesinde verdiği bilgilerden daha anlamlı geliyor bana. Zaten Microsoft da bunu gördüğü için Facebook’a yatırım yaptı gibi geliyor bana.
  Teknolojik ürünlerde bu durum daha kolay kendini gösterebiliyor. Ürünün kendi resmi sitesinde bile olmayan bilgileri İnternet vasıtası ile bulmak mümkün.
  İnsanın bir konuyu ararken kendisinden önce aynı konuyu inceleyip yazmış birilerinin fikirlerini dikkate alması da gayet doğal.
  Bu açıdan yaklaşıldığında bu tür etkinliği yüksek olanların “doğal fikir liderleri” olarak nitelendirilmesi de yanlış olmaz sanıyorum.
  Güzel yazı olmuş, Tebrikler.
  Burçak Çubukçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir