Alexa Sıralama Kriterlerini Geliştirdi

Pek çok açığı bulunmasına ve sonuçlarının son derece tartışılabilir olmasına rağmen Alexa halen global bazda web sitelerinin trafiğini karşılaştırmakta kullanılabilen tek araç. Özellikle Türkiye’de hiçbir benzeri hizmetin bulunmamasından dolayı reklamverenlerin, ajansların ve web yatırımcılarının kullanabildikleri az sayıda veriden belki de en önemlisi.

Şimdiye kadar Alexa’yla ilgili en çok tartışılan konu sıralamanın sadece Alexa toolbar kullanıcılarının sağladığı verilere dayanarak yapılmasıydı. Alexa toolbar kullanan kişilerin toplam internet kullanıcıları için doğru bir örneklem olamayacağı son derece ortadaydı.

Bu çekincelere Alexa’da hak vermiş olmalı ki dün sıralama sistemlerini değiştirdiklerini açıkladılar.

En önemli değişiklik artık Alexa Toolbar haricinde farklı kaynaklardan verilerin sıralama hesaplamalarında kullanılacak olması. Alexa bu yeni kaynakların neler olduğu konusunda bir açıklama yapmamış ancak daha fazla kaynak kullanılarak daha doğru ölçümleme yapılması için bir avantaj sağladıklarını söylüyorlar.

Aynı şekilde algoritmalarını da daha geniş bir internet kullanıcı kitlesinin ilgi ve internet kullanım alışkanlıklarını yansıtacak şekilde geliştirmişler.

Benim takip ettiğim sitelerin sıralamalarında, geçmiş verilerin bulunmaması haricinde, bir farklılık gözleyemedim. Geçmiş için ise şu an için sadece 9 aylık veriler bulunuyor ancak bütün veriler tekrar hesaplanarak önümüzdeki haftalarda raporlara eklenecekmiş.

Umarım Alexa’nın bu yenilikleri ile daha doğru sonuçlara ulaşabiliriz.

One thought on “Alexa Sıralama Kriterlerini Geliştirdi”

  1. Blog Ödülleri 2008 adayları açıklandı. 10 ayrı kategoride 229 aday blog sayfasının oylanarak yarışacağı yarışmada, 5 Mayıs 2008 günü sonuna kadar sevdiğiniz bloglara oy verebiliyorsunuz. Tüm adayların listesi burada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir