E-ticaret Siteleri ve Üye Kayıt Formları

Okuduğum bir makale üzerine şu sıralar yakından ilgilendiğim e-ticaret sitelerine farklı bir açıdan bakma fırsatı yakaladım.

Başarılı bir dönüşüm oranı yakalamanın en önemli unsurlarından biri üye kayıt sayfalarında bulunan formların kullanılabilirliği. Buradan yola çıkarak Türkiye’de 20 farklı e-ticaret sitesinin üye kayıt sayfalarını inceledim ve kayıt formlarında istenilen bilgiler ve bunların sitelerde bulunma oranları şu şekilde:

Eposta – 100%
Şifre – 100%
Ad Soyad – 95%
Şifre Doğrulama – 95%
Telefon – 85%
Doğum Tarihi – 80%
Cinsiyet – 70%
Bülten Kayıt Talebi – 55%
Adres – 40%
Kişisel Bilgiler (eğitim, ilgi alanları, vs) – 35%
TC Kimlik No – 30%
Kullanıcı Adı – 25%
Eposta Doğrulama – 20%
Şehir (adres istemeden) – 20%
Sitemizi Nereden Duydunuz – 15%
Güvenlik Sorusu – 10%
Koşullar – 5%
Medeni Hal – 5%
Captcha – 0%

Eposta ve şifre haricinde 20 sitenin hepsinde istenilen ortak bir bilgi yokken ad soyad ve şifre doğrulama alanlarından sonra en çok talep edilen bilgi telefon numarası. Ortalamaya bakarsak bir e-ticaret sitesine kayıt yaptırırken büyük çoğunluğu metin olarak 9 farklı form alanını doldurmak gerekiyor.

Özellikle ilk defa girilen bir sitede bu kadar çok bilgiyi paylaşmak, metni yazmak ve zaman harcamak çok sayıda müşterinin kayıt sayfasından çıkış yapmasına neden olacağı neredeyse kesin.

İlk kayıt sayfalarını olabildiğince kısa ve öz tutmak, istenilen bilgilerin gerekliliğini ve ne işe yarayacağını açık şekilde belirtmek, gerekirse bazı bilgileri kayıt sonrasında veya ilk sipariş sırasında talep etmek dönüşüm oranlarının artmasında faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir