2007 TechCrunch40 Konferansı


Geçtiğimiz iki gün boyunca TechCrunch ve Jason Calacanis’in ev sahipliği yaptığı ve 40 yeni web girişiminin ürünlerini sunarak 50.000 dolarlık para ödülü için yarıştıkları TechCrunch40 Konferansı gerçekleştirildi.

Ödül için yarışan 40 yeni ürünün yanı sıra 100 farklı firmanın tanıtım yaptığı demopit, Yahoo, AOL ve Google gibi büyük firmaların yeni ürünlerinin ilk duyurularını yapmak için TechCrunch40’ı tercih etmesi ve David Filo, Chad Hurley, Mark Zuckerberg ve Guy Kawasaki gibi isimleri de içeren konuşmacı konuklar konferansı son derece ilgi çekici hale getirirken, canlı blog yayınları sayesinde katılım şansı bulamayan izleyiciler dünyanın her yerinden oturumları takip edebildiler.

Bu yıl Yahoo öğretmenler için kaynak paylaşım hizmeti sunan Yahoo Teachers, AOL ise farklı sitelerde bulunan tüm multimedia içeriklerinizi birleştirerek paylaşabilme hizmeti sunan Bluestring servislerinin tanıtımını yaparken Google ise uzun süredir konuşulan ve Powerpoint’e rakip olacak online sunum hazırlama hizmetini Google Dökümanlar servisi içinde hizmete soktuğunu duyurdu.

Diğer bir gelişme ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in yatırımcıları tarafından sağlanan 10 milyon dolarlık bir fonu fbFund adı altında Facebook uygulamaları geliştirenler için ayırdıklarını açıklaması oldu. Bu fon uygulama geliştiricilere 25.000 – 250.000 dolar aralığında bağışlar şeklinde dağıtılacak. fbFund, Google’ın iGoogle için gadgets geliştiricilerine yatırım olarak finansman olanakları sunduğu Google Gadgets Ventures programının karşında finansmanın özellikle yatırım olarak değil de bağış olarak sunulması açısından güçlü bir rakip olacağa benziyor.

Yarışan girişimler arasında benim en beğendiklerim ise şunlar oldu:

– Kullanıcıların online bir araç vasıtasıyla kendi müziklerini yapmalarını ve kaydettikleri eserlerini paylaşmalarını sağlayan Musicshake

– Programlama veya veritabanı yönetimi bilgisine gerek duymadan web tabanlı uygulama geliştirme hizmeti veren app2you

– Reklam yayıncıları ve online reklam ağları arasında bir meta ad server işlevi görerek, yayıncılara tüm reklamlarını tek elden yönetme ve gelir maksimizasyonu hizmeti sağlayan Pubmatic

– Google Analytics tarafından ölçülemeyen gün başına yeni hesap sayısı, veritabanı boyutu gibi eposta trafiklerini de kapsayan sunucu istatististiklerini ölçme servisi Gotstatus

– Metinlerin yerini videonun aldığı bir wiki uygulaması olan ve diğer kullanıcıların da katkılarıyla videolar hazırlanabilen Kaltura

50.000 dolar ödülü ise bir kişisel finans yönetim servisi olan Mint kazandı.

Bu yıl TechCrunch40’ın benim için en önemli olayı ise yarışan girişimler arasında bulunan bir Türk firması bulunmasıydı.

Befunky, resimlerinizi karikatürize veya manipüle ederek, avatar, karikatür ve çizgi roman oluşturarak bunları blog, facebook, myspace gibi ortamlarda kullanmanıza izin veren bir servis ve Wiseshot firmasına ait.

Bu tarz büyük organizasyonlarda daha fazla yerli girişimin boy göstermesi hem diğer global düşünen girişimcilerimizin motivasyonu açısından hem de internet sektöründe ülkemizinde bir payı bulunabilmesi için son derece önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir