Tasarımcılar Renk Körlerini Görmezden Gelmeyin

Renk körlüğü yaşam kalitesini etkileyen bir rahatsızlık olmadığı için genelde pek dikkate alınmaz. Deuteranope (en yaygın bulunan kırmızı/yeşil çeşidi) bir renk körü olarak, ben konuyla uzun süredir ilgileniyorum.

Renk körlüğüyle ilgili pek bilinmeyen ama şaşırtıcı bazı istatistikler var: Kadınlarda renk körlüğü gözardı edilebilecek kadar az oranda bulunurken, erkeklerin ortalama %10’u renk körü. Renk körü olan %10’luk kesimin ise ortalama %90’ı bunu farketmeden yaşıyor ve bu sebeple bu kadar yaygın bir rahatsızlık olduğu da bilinmiyor.

Ülkemizin İnternet kullanıcılarının genel dağılımına bakarsak, erkek kullanıcıların oranı yaklaşık %70. Bunun da %10’unun renk körü olduğunu düşünürsek web sitelerimizin toplam ziyaretçilerinin yaklaşık %7’si renk körü diyebiliriz.

Ziyaretçilerimizin şu an için %4-5’i kadarını oluşturan Firefox kullanıcıları için yaptığımız cross platform çalışmalarını düşünürsek, renk körlerini komple göz ardı etmek bir hata olabilir.

Bir renk körü olarak tasarımda atlanan hangi noktaların sorun yaratabileceğini şöyle sıralayabilirim:

– Farklı renklerdeki arka planların üzerinde bulunan yazılar (yeşil/kırmızı, gri/pembe, vs) renk körleri tarafından okunamayabiliyor.

– Kontrast oluşturmaya ya da dikkati bir noktaya çekmeye çalışıyorsanız renk körü dostu renkler kullanın (turuncu, koyu mavi ve lacivert tonları, vs).

– Yazının içinde bazı metinleri ön plana çıkarmak için kullandığınız değişik renkler renk körleri tarafından görülmeyebiliyor.

– Kullanıcılarınıza birşey anlatırken “aşağıdaki kırmızı çizgi” veya “yeşil linke tıklayın” gibi cümleler kurmayın.

– Grafik ve tablolarda renkten farklı ayraçlar kullanmanız da renk körleri için oldukça faydalı olabilir.

Peki bir tasarımcı hazırladığı çalışmayı renk körleri için nasıl test edebilir. Vischeck adlı bir servis hem resimler hem de web sayfaları için renk körlüğü simülasyonu hazırlayan bir yazılım yapmışlar ve online olarak veya bilgisayarınıza indirerek ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

Aynı servisin renk körleri için diğer insanların nasıl gördüklerine dair simülasyon hizmetleri de mevcut.

Renk körü olup olmadığınızı bilmiyor musunuz? Burada basit bir test bulabilirsiniz.

One thought on “Tasarımcılar Renk Körlerini Görmezden Gelmeyin”

  1. Merhaba,
    accesibilty ve usability iki kardeş konu ve maalesef ülkemizde yapılan web ya da kullanıcı arayüzü tasarımlarında henüz bu iki konu dikkate alınmıyor. Hala kişisel zevke ve kişisel koşullara göre arayüz tasarımları yapılıyor.
    Ben de blogumda Usability( Kullanılabilirlilik), İnsan Bilgisayar Etkileşimi ve zaman zaman da Ulaşılabilirlilik konularını ele alıyorum.
    http://usability-hci.blogspot.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir