Pazarlamayı Kullanıcılarınıza Bırakın

Takip ettiğim blogları gözden geçirirken The Messaging Times’ta bir yazı dikkatimi çekti. Bir ağızdan ağıza pazarlama dalgasının nerede ve nasıl başlayacağı üzerine bazı ipuçları verilmiş.

– Kullanıcıların (diğer sektörler için müşterilerin) pazarlama işlerini devralmasını istiyorsak öncelikle gerçek bir değer yaratmamız gerekiyor. Değerin sahtesini yapmak mümkün değil ve herkesin kendine göre bir değer ölçüm şekli var. Bu değer birilerinin hayatını kolaylaştıran bir ürün, güzel bir deneyim veya bize para kazandıran bir hizmet olabilir yeter ki kullanıcıların kendileri tarafından değer olarak kabul edilsin. Ne kadar akıllıca olursa olsun hiçbir pazarlama faaliyeti gerçek değerin yerini tutamıyor.
– Her ürünün ilk kullanıcıları o ürünün yaratılmasında görev alan ekiptir ve ilk ağızdan ağıza dalgası bu ekip tarafından başlatılır. Ekibin tamamının değerin yaratılmasında rol alması, yani çorbada az da olsa tuzunun bulunması hem sahiplenme hem de iletişim açısından önemli.
– Değeri yaratmak ne kadar önemliyse duyurmakta o kadar önemli. Ürüne değer katan ve katmaya devam eden her bileşenin, her çabanın önemi ve etkisi sürekli olarak tüm kullanıcılarla paylaşılmalı ki herkeste aynı paylaşma isteği oluşabilsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir