Google Analytics İpuçları

Google Analytics birçok girişimci ve web sitesi sahibi için çok değerli veriler sunmanın yanı sıra neredeyse diğer tüm ücretsiz istatistik servislerinin aksine son derece esnek ve kişiselleştirilebilir bir uygulama. Web sitenizi Google Analytics kullanarak daha verimli analiz edebilmek için para değil ama bir parça zaman harcamanız gerekiyor.

Harcanacak zaman konusunda ufakta olsa yardımım dokunabilir diye bazı basit ipuçlarını paylaşmak istedim:

1. Google Analytics (GA) kullanmayı planlıyorsanız benim tavsiyem kendi destek sayfalarında bulunan dökümanları okumanız ya da en azından bir göz atmanız. İleride yaşayabileceğiniz bir çok sorunun daha kurulum aşamasındayken önüne geçmenizi sağlayabilecek öneriler ve uyarılar bu dökümanlarda bulunuyor. Subdomain izleme, birden fazla domain izleme, filtreler gibi konulara daha işin başından çözüm getirmek ciddi miktarda zaman ve işgücü kazandırabilir.

2. GA izleme (tracking) kodlarını sitenizin tüm sayfalarına eklemeyi unutmayın. Bazı sayfalarda kodların bulunmaması, bu sayfaların trafiğinin izlenememesine ve dolasıyla verilerinizin eksik olmasına yol açacaktır. Kodların tüm sayfalarda çalışıp çalışmadığını kontrol eden SiteScan gibi bir hizmetten de sitenin büyüklüğüne göre 9-29 USD arası bir ücret karşılığı faydalanabilirsiniz.

3. Eğer sitenizde güvenli sayfalarınız (https) bulunuyorsa, bu sayfalarda GA’nın güvenli sayfalar için özel izleme kodlarını kullanmanız gerekiyor. Bu konuda bir karışıklık yaşamamanın en güvenli yolu GA hesabı açarken site adresinizi http yerine https://www.domainadı.com olarak girip tüm sayfalarınıza güvenli sayfa izleme kodu yerleştirmeniz. Bu şekilde sorunsuz ölçümler yapabilirsiniz.

4. Gerçek profilinizin yanı sıra çalışan bir site üzerinden bir test profili oluşturun ve yapacağınız tüm yenilikleri öncelikle bu test profili üzerinde deneyerek bir sorun çıkmadığından emin olun. Bu şekilde çalışmak gerçek ölçümlerinizde veri kaybı yaşamanıza engel olacaktır.

5. Hedef (goal) ve huniler (funnels) oluşturun. Satış işleminin onay sayfası veya üyelik işleminin bitiminden sonra yerleştireceğiniz bir teşekkür sayfası bu işlemlerin tamamlanması takip edebilmeniz açısından başarılı hedefler oluşturacaktır. Aynı şekilde bu hedeflere ulaşmak için geçilen sayfalardan oluşan huniler ise size kullanıcılarınızın ne kadarını hangi aşamalarda kaybettiğiniz konusunda çok değerli bilgiler sunacaktır.

6. Önemli kampanyalarınız için farklı profiller oluşturun. Böylece tek bir kampanyanın ölçümü için tüm GA araçlarını diğer ölçümlerinize dokunmadan istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

7. GA’nın en başarılı araçlarından biri ise e-ticaret izleme (e-commerce tracking) aracı. GA hesap ayarlarından, sitenizin bir e-ticaret sitesi olduğunu belirterek, özel e-ticaret izleme kodlarını yerleştirmeniz gerekiyor. Böylece ziyaretçilerinizin site üzerinden gerçekleştirdikleri alışverişleri izleyebiliyorsunuz. Özellikle kampanya ve referrer bilgileri ile bu özelliği entegre kullanarak yine önemli sonuçlar çıkartmak mümkün.

8. Adwords hesabınızla GA hesabınızın konuşuyor olmasına dikkat edin. Bu sayede Adwords kampanya raporlarınızı GA verilerinizle birleştirebilir ve özel kampanya parametrelerine ihtiyaç duymaksızın analizlerinizi çok daha kolay ve başarılı yapabilirsiniz.

9. Adwords haricinde gerçekleştirdiğiniz kampanyalarınızla ilgili detaylı GA raporları almak istiyorsunuz GA URL Builder kullanarak her kampanyaya özel parametreler oluşturmanız gerekiyor. Alacağınız sonuçların çektiğiniz zahmete değeceğine emin olabilirsiniz.

10. Ve en önemlisi GA kurulumu ve ölçümleri yaptıktan sonra elinizdeki verileri doğru olarak analiz etmelisiniz. Bu verilerden örnek olarak sitenizin önemli trafik kaynaklarını, sonuç veren anahtar kelimelerinizi, ziyaretçilerinizin sitenizin nerelerinden giriş ve çıkış yaptıklarını, hangi yolları izleyerek alışveriş yaptıklarını veya nerelerde vazgeçip alışveriş işlemini bıraktıklarını görebilmeli, gerekli düzeltme ve optimizasyon işlemlerini mümkün olduğunca hızlı şekilde gerçekleştirmelisiniz.

3 thoughts on “Google Analytics İpuçları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir