Faydalı Firefox Eklentileri

Tarayıcı olarak Internet Explorer’ı bırakıp kendisini kullanmaya başladığım günden beri daha da vazgeçilmez hale gelen Firefox, her gün yenileriyle tanıştığım birçok eklentisiyle hayatımı kolaylaştırıyor.

Firefox’un güvenlik, hız ve kullanım kolaylığı gibi üstünlükleri herkes tarafından bilinip kabul edilmesine karşın özellikle IE kullanıcılarının oldukça yabancı olduğu bu eklentilerden bazılarını paylaşmak istedim.


Better Gmail:
GreaseMonkey’nin en iyi Gmail özelliklerini tek bir eklentide toplanmış hali. Farklı skinler, arama kayıtları, klavye kısa yolları, etiket renklendirme gibi 25’ten fazla yeni Gmail özelliği sunuyor. Benim en beğendiğim özelliği ise Google Reader ve Calender’ı Gmail’e entegre olarak kullanabilmem.

ColorZilla:
Açtığınız sayfada, istediğiniz noktanın rengini ölçmek için kullanabileceğiniz bir eklenti. Seçtiğiniz noktanın renginin hexadecimal kodunu ve RGB değerlerini ölçebiliyorsunuz. Benim sevdiğim diğer bir özelliği ise sayfalara zoom yapabilmeniz.
Cooliris Previews:
Üzerine tıklamadan linklerin, resimlerin ve videoların ön izlenmesine olanak veren bir eklenti. Özellikle Google arama sonuçları ve resim araması için çok faydalı olduğunu söyleyebilirim.
Download Embedded:
Sayfaya gömülmüş olan video (Youtube, Google video gibi vs gibi FLV’ler hariç), mp3, flash, quicktime gibi objelerin tamamının veya seçilenlerin indirilmesi için yazılmış bir eklenti.
Gmarks:
Firefox yerimleri ve Google Bookmarks’ı senkronize kullanmanızı sağlıyor. Özellikle farklı makineler kullanmak durumunda kalanlar için son derece yararlı olabiliyor.
Google Browser Sync:
Yine farklı makineler kullanmak durumunda olan kişilerin Firefox yer imleri, geçmişi, çerezleri ve kaydedilmiş şifrelerini tüm makinelerinde senkronize şekilde kullanmalarını sağlıyor. Benim sevdiğim bir özelliği ise işte bıraktığınız oturuma evde kendi bilgisayarınızda kaldığınız yerden devam edebilmeniz.
IE Tab:
Firefox sekmeleri içerisinde IE sayfası açmanızı sağlayan eski bir eklenti. Özellikle Firefox testlerini gerçekleştirmediği için düzgün görüntülenemeyen sayfaları gezerken faydalı oluyor.
Image Zoom:
Sayfalarda bulunan resimlere zoom yapabilme özelliği kazandırıyor. Resimleri büyütüp bakabilmek için kopyala yapıştır derdinden kurtaran bir eklenti.
MeasureIt:
Sayfada seçtiğiniz bir alanın en ve boyunu piksel olarak ölçmenizi sağlıyor. Benim gibi içerik konusunda çalışan kişilerin işlerini son derece kolaylaştıran bir eklenti.
Media Pirate:
Video sitelerinden FLV formatında videoları indirebilmenizi sağlıyor. Favori videolarınızın yayından kaldırılmasından sıkıldıysanız, indirip kendiniz saklayabilirsiniz.
ReloadEvery:
Belirlenen bir zaman aralığında sayfayı otomatik olarak yeniden yüklemenizi sağlıyor. Bir gün faydalı bir işte kullanacağımdan eminim. 🙂
Screengrab!:
Bir sayfanın tamamının, görülen kısmının veya seçilen bir bölümünün resim olarak kopyalanması veya kaydedilmesi için yazılmış bir eklenti. Sayfaların screen shotlarıyla çalışan herkesi büyük bir dertten kurtarıyor.
SearchStatus:
Google Pagerank ve Alexa sıralama sonuçlarını izleyebileceğiniz faydalı bir eklenti. Firefox için Toolbar bulunmadığı için yaptığım araştırma sırasında, Alexa’nın kendi sitesindeki tavsiyeyle kullanmaya başlamıştım. Şimdi site verilerinin takibi için vazgeçilmez oldu.

2 thoughts on “Faydalı Firefox Eklentileri”

  1. Merhaba, öncelikle teşekkürler yazınız için bir çoğunu yükledim kullanıyorum. elinize sağlık.. bende bir tane ekleyeyim istedim.

    Web Developer
    Özellikle internetin tasarım ve yazılım yönünde bulunanların çok hoşlarına gidecek bir eklenti Web Developer. Style gözardı etme, resimleri gözardı etme, sayfadaki hataları bulma gibi bir çok özellik sağ tuşunuza ekleniyor.

    İndirmek için:
    https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/60

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir