Değerler ve İnternet

Daha önce burada bahsettiğim toplantıda Prof. Dr. Yılmaz Esmer tarafından gerçekleştirilen ve ekolay.net’in de sponsoru olduğu 2007 Türkiye Değerler Araştırmasının İnternet ve Bilişim Teknolojileri: Davranışlar, Tutumlar ve Değerler Bölümüyle ilgili sonuçları içeren rapor açıklandı.

Yapılan sunum ve basın bültenine buradan ulaşabilirsiniz.

İnternet penetrasyonu bu araştırmaya göre benim tahmin ettiğimden biraz daha yüksek: Hanesinde internet kullanan en az 1 kişi olanların oranı %51 ve hayatında en az bir kere internete bağlanan kişi oranı ise %39.

Sevindirici olan bir sonuç: 15 yaşından büyük öğrencilerin yüzde 90’ı hayatlarında en az bir kere de olsa internet kullanmış.

Hoşgörüyle ilgili çıkan sonuçlar biraz ürkütücü: Çıkan sonuçlarda eşcinsel komşu istemeyenlerin oranı yüzde 93 iken komşunun nikahsız yaşayan bir çift olmamasını isteyenlerin oranı yüzde 74. İnternet kullanıcılarının biraz daha hoşgörülü olmasına rağmen bu hoşgörünün sebebi bu kişilerin internet kullanmaları mı yoksa hoşgörülü insanların internet kullanımına daha sıcak bakmaları mı bilinmiyor.

İnternet kullanıcıları kadın erkek eşitliği konusunda internet kullanmayanlara göre biraz daha iyi bir noktadayken güven konusunda geride kalıyor.

İnternet kullanıcılarının yarısından fazlasının kendisini sol görüşlü olarak nitelendirmesi ise özellikle haber sitelerinde yapılan yorumları okudukça biraz şaşırtıcı geliyor.

İnternete bağlananların genel profiline baktığımız zaman:

– %60’ı erkek (kadın kullanıcı oranının daha düşük olduğunu tahmin ediyordum)
– %81’i kentsel yerleşim birimlerinde oturuyor.
– %41’i üniversite mezunu (Genel Türkiye oranı %15’miş)

Sadece bu profile bakarak bile internet kullanıcılarının Türkiye genel profilini ne kadar yansıtabileceğini tahmin etmek zor değil ancak özellikle pazarlama alanında çalışanlar için internetin aslında görebildiklerinden çok daha değerli bir mecra olduğu ise bariz şekilde ortada.

One thought on “Değerler ve İnternet”

  1. Selam Murat Bey,

    Şuan ki genç nufüs biraz daha olgunlaştıkça ve statü kazandıkça, yani bir yerlere geldikçe inteneti profesyonel hayatlarında da aynı yoğunlukta kullanmak için çaba sarfedecektir. Bu da intenetin gereken önemini kazanmasını sağlayacaktır. Keşke bunu şimdiki kuşak olarak hepimiz başarabilsek…

    Paylaşımınıza sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir