Web Sitelerinin Matematiksel Değerleri

Bir web sitesinin asıl değerini sadık kullanıcı kitlesinin ve içeriğinin kalitesinin oluşturmasına rağmen özellikle sitelerin yatırımcılar ve reklamverenler açısından değerlendirilebilmesi için bazı standart trafik ölçüm değerlerinin bulunması gerekiyor.

Site yöneticilerinin kendi tercih ettikleri web istatistik araçlarıyla yaptıkları en yaygın trafik ölçümlerinin bazıları şu şekilde:

Hit Sayısı (Hits): Hit sayısı web sunucundan talep edilen tüm dosyaların sayısıdır. Bir sayfa açıldığı zaman sayfanın kendisi, css dosyası, sayfada bulunan tüm resim, flash vs dosyaları teker teker sayılarak hesaplanır. Trafik değeri olarak sayfanın yapısına ve dosya sayısına bağımlı sonuçlar verdiği için değerleme ve ölçümlemelerde anlam içeren bir veri olarak kabul edilmemesi gerekir.

Tekil Ziyaretçi (Unique Visitors): Siteye gelen her farklı ziyaretçiyi sayar. Genellikle tekil IP adreslerini veya çerezleri izler. Her ziyaretçi varsayılan süre boyunca siteye kaç kere gelirse gelsin sadece bir kere sayılır.

Sayfa Gösterimi (Page Views): Ziyaretçilerin açtığı sayfa sayısını sayar. Bir ziyaretçi kabul edilen bir süre boyunca onlarca, hatta yüzlerce sayfa gösterimi saydırabilir.

Kullanıcı Oturumları (User Sessions): Tekil IP adresine sahip bir ziyaretçinin varsayılan süre boyunca açtığı oturum sayısıdır. Site yöneticileri bir kullanıcı oturumunun ne kadar süreceğini kendileri belirlerler. Eğer aynı kullanıcı bu süre içerisinde tekrar oturum açarsa bu yeni bir oturum olarak sayılmaz. Oturum süresi dolduktan sonra aynı ziyaretçinin açtığı oturum, yeni bir oturum sayılır.

Geri Dönen Kullanıcı Yüzdesi (Return Visitor Percentage): Siteye daha önce en az bir kere gelmiş olan ziyaretçilerin, toplam tekil ziyaretçi sayısına oranıdır. Özellikle kullanıcı sadakatini ölçümleyebilmek için önemli bir değer olarak kabul ediliyor. Yoğun tanıtım çalışmaları yapıldığı dönemlerde bu yüzdenin düşmesi kabul edilebilir.

Ortalama Ziyaret Süreleri (Average Visit Time): Ziyaretçilerin sitede geçirdikleri ortalama süre olarak ölçülür. Her sayfanın ziyaret süreleri incelenerek, özellikle içerik düzenlemelerinin doğru şekilde yapılabilmesine yardımcı olur.

Ölçümleme terimleri her zaman doğru olarak kullanılmadıkları ve genelde farklı web istatistik sistemleri farklı ölçümler yaptığı için bu değerlerle siteleri karşılaştırmak hatalı sonuçlar verebilir.

Bu ölçümleri karşılaştırmadan ziyade, karar alma süreçlerinde ve kararların etkilerinin ölçümlenmesi için trend analizlerinde kullanmak daha akıllıca bir yol olabilir.

Global bir karşılaştırma sistemi olarak, Alexa, bazı önemli açıklarına rağmen sıralama ve trafik ölçümü konusunda en önemli kaynaklardan biri olarak kabul görüyor.

Bu açıkların bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Alexa trafik verilerini, tarayıcılarında Alexa araç çubuğu kullanan kişilerden gelen donelere göre ölçüyor. Bu da Alexa değerlerinin, sitenin kullanıcı kitlesinin araç çubuğu tercihine göre önemli değişiklikler göstermesine yol açabiliyor. Araç çubuklarından çok hoşlanmayan bir kullanıcı kitlesi, düşük Alexa sıralamalarına yol açıyor.

2. Alexa’nın trafik sıralaması, Reach (bir milyon alexa kullanıcından kaçının siteyi ziyaret edenlerin sayısı) ve Pageview (bir ziyaretçinin sitede açtığı farklı sayfaların sayısı) değerlerinden hesaplanıyor. Pageview değeri ölçülürken ise tek bir ziyaretçinin, aynı gün içerisinde açtığı farklı sayfa sayısı kullanılıyor. Bir ziyaretçi aynı sayfayı birden fazla açarsa bu pageview değerlerine dahil edilmiyor. Bu yöntem ise sayfaların gün içerisinde sık güncellendiği veya yoğun AJAX uygulamaları kullanan siteler için önemli bir dezavantaja yol açıyor.

Alexa sıralamaları çok güvenilir olmasada alternatif bir karşılaştırma sisteminin bulunmaması popülerliğini korumasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir