Google, DoubleClick’i 3.1 milyar dolara satın aldı

Cuma günü yapılan açıklamaya göre Google, DoubleClick firmasını 3.1 milyar dolara satın aldı. Bu fiyat çok konuşulan YouTube satınalımının yaklaşık 2 katı ve nakit olarak gerçekleştirilmiş.

DoubleClick 1996 yılında kurulmuş ve internet reklamcılığı konusunda önemli firmalardan biri. 2005 yılında Hellman & Friedman ve JMI ortaklığı tarafından 1.1 milyar dolara satın alınan firmanın yıllık geliri New York Times
gazetesinin raporuna göre 300 milyon dolar.

Google’ın bu satın almayla birlikte, DoubleClick’le daha önce pazarlık masasına oturan Microsoft’a önemli bir çalım atması, kendisinin de önemli müşterilerinden biri olan AOL’nin en büyük reklam iş ortaklarından birini satın alarak Amerika’nın en büyük internet servis sağlayıcısı olan AOL ile ilişkilerini sağlamlaştırması, DoubleClick’in elinde bulunan pazar payına sahip olarak dünya internet reklamcılığı sektöründe çok büyük bir avantaj yakalaması daha çok konuşulacak konular olacak.
Benim asıl ilgimi çeken konu bu gelişmenin ülkemizdeki internet reklamcılığı üzerinde yaratacağı etki.

Türkiye’de internet reklam pazarının 12-13 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.Amerika’da toplam reklam bütçelerinin yaklaşık yüzde 10-15’i internete ayrılırken Türkiye’de bu oran yüzde 3 civarlarında kalıyor.

Google’ın devasa bütçelerle yaptığı satın almaların büyük sansasyonlar yarattığını daha önce gördük. Youtube’un satın alınmasıyla birlikte çok sayıda video servisi projesi konuşulmaya başlandı ve bunların bir kısmı hayata geçirildi.
Belki bu satın alma da özellikle reklamverenlerin konuya dikkatini çekerek internet reklam pazarımızın gelişmesine yardımcı olabilir diye umuyorum.

One thought on “Google, DoubleClick’i 3.1 milyar dolara satın aldı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir