YouTube Video Yayınları ve Kullanım Koşulları

Dün Webrazzi’de yayınlanan bir yazı oldukça ilgi çekici. YouTube kullanım koşullarında, YouTube videolarının sadece kişisel ve ticari olmayan web sitelerinde yayınlanabileceğine dair bir ifade bulunduğundan dolayı, HaberTürk gibi bu servisten faydalanan sitelerin bu sözleşmeyi ihlal ettiğinden bahsediliyor. YouTube’ün bu tür sitelere karşı harekete geçmesi durumuna karşı da bir uyarı bulunuyor.

Yazıya gelen yorumların büyük çoğunluğu ise YouTube’ün kendisinin telif hakları konusunda bu kadar ihlal gerçekleştirirken böyle bir harekete geçemeyeceği hakkında.

YouTube’ün telif hakları ihmallerini bir kenara bırakırsak, kullanım koşullarında belirtilen bu maddelerin bu şekilleriyle çok da anlamlı ve uygulanabilir olmadığı açık. Burada kişisel ve ticari olmayan sitelerin tanımı biraz daha açık olarak verilmeli.

Örnek vermek gerekirse videoların sıklıkla embed edildiği yerlerden biri kişisel bloglar. Bu blogların çok büyük bölümü gerçekten ticari bir amaç taşımadığı gibi yine çok büyük bir bölümü blog hizmeti veren servislerce yayınlanmakta. Blogger (Google YouTube’ü satın almadan önce), Yahoo! 360, ve diğer lokal blog yayıncılarının kendileri ise ticari amaçlı web girişimleri ve kişisel olarak sınıflandırmak mümkün değil. Bu durumda bu videolar yayınladığı zaman, asıl gelir sağlayan kurum blog sahibi değil, yayıncının kendisi sayılacağı için mevcut kullanım sözleşmesine göre YouTube videolarının çoğu blogta yayınlanmasına izin verilmemelidir.

Aynı zamanda yazıya yazılan yorumlarda da belirtildiği diğer kişisel sitelerin çoğunluğu Google Adsense ve türevleri sayesinde gelir sağlıyor ve ticari bir yapı oluşturuyor.

YouTube’ün kendi videolarının yayınlanma konusunda böyle radikal bir karar vererek ticari içerikli sitelere karşı harekete geçmesinin çok mümkün ve rasyonel olduğunu açıkçası ben düşünmüyorum. Aksine video yayıncılığının geleceğini, diğer web servislerine video hizmeti veren sitelerin oluşturacağına inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir