Kullanıcılarla Gelir Paylaşımı

Global tüketici eğilimlerinin incelendiği ve raporlar halinde sunulduğu trendwatching.com sitesinde Generation C(ash) başlıklı bir raporun özeti Aralık ayında yayınlandı.

Yazıda, kısaca içeriğin kullanıcı tarafından oluşturulduğu bir sistemde gelirinde kullanıcıyla paylaşılması gerektiğinden bahsediliyor, bu konuda bazı örnekler sunuluyor ve bu temanın 2007 yılında çok öne çıkağı ön görülüyor.

Kullanıcıyla gelir paylaşımı konusu, web 2.0’la hayatımıza giren kullanıcı her şeydir görüşünün bir parçası. Bir web hizmetinin içeriğini, sistemin geliştirilmesini ve pazarlamasını kullanıcı yapıyorsa, gelirinin de kullanıcıyla paylaşılması bence mantıklı.

Birinci açıdan, yani kullanıcı açısından baktığımız zaman, internette geçirdiğiniz zamanı, harcadığınız emeği, az da olsa bir gelire dönüştürmek, hem yaptığınız işe daha fazla değer vermenize yol açacaktır hem de harcadığınız zamana değer katacaktır.

İkinci açıdan, yani girişimci açısından bakıldığında ise bu uygulamadan daha başarılı olabilecek bir sadakat programı, büyük ihtimalle çok daha yüksek maliyetli olacaktır.

Ülkemize baktığımız zaman, benim takip ettiğim siteler arasından bu uygulamanın öncüsü olarak pillinetwork’ün reklam geliri paylaşımı programını görüyoruz. Bunu takip eden ikinci bir uygulama ise Medyanet tarafından yayınlanan onpunto isimli blog sitesi.

Şu an için internet reklam gelirlerinin oranlarından olsa gerek, kullanıcıların elde ettiği payları bir gelir olarak adlandırmak zor da olsa, bu uygulamanın önümüzdeki aylarda yaygınlaşacağına kesin gözüyle bakıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir