Web girişimlerinin gelişimi

1990’lı yıllarda internetin ortaya çıkışı ve hızla yaygınlaşmasıyla, bu yeni teknolojinin tartışmasız lideri olan Amerika’da binlerce insan bu yeni ortamda para kazanılabileceğini düşündü ve farklı girişimleri hayata geçirdiler.

Bunlardan yahoo, amazon, ebay gibi bazıları o kadar başarılı oldu ki, dünyanın en büyük şirketleri arasında yerlerini aldılar. Bu hızlı yakalanan başarılar bir internet girişimi çılgınlığını tetikledi.

Oluşan ekonomiye yeni ekonomi, sanal ekonomi gibi isimler verildi ve artık hiçbir iş sürecinin eskisi gibi olamayacağı konusunda makaleler yazılmaya başladı.

Bu yeni ekonomi 2001-2002 yıllarında Amerika’da internet şirketlerinin beklenen kar oranlarına erişememeleri, maliyetlerinin hızla artması sonucu büyük zararlar yaşamaları ve hepsinin bir sonucu borsa değerlerinin hızla düşüşü sonucu ilk krizini yaşadı ve bu krizden az sayıda iyi organize olmuş şirket ayakta çıkabildi.

Yeni ekonomiyle ilgili yazıların yerini internetin bir balon, gelip geçici bir moda olduğuyla ilgili, yazılar ve görüşler aldı.

Bu kriz internetin gelişmesini durduramadığı gibi daha az sayıda ama daha kaliteli girişimlerin ortaya çıkmasına yol açarak şirket değerlerinin daha da artmasını sağladı.


İnternet girişimleri tarihinde yüz binlerce başarısız yatırımın yanında az sayıda ancak öylesine parlak başarı hikayeleri ortaya çıktı ki hiç bir kriz, hiçbir başarısızlık web’in ışık hızında gelişmesini engelleyemedi.

Günümüzde bilişim sektörü, özellikle e-iş süreçleri sayesinde petrol, silah, enerji gibi dünyayı yöneten endüstrileri geçmekte ve geleceğin lideri olma yolunda ilerlemektedir.

Genel olarak baktığımızda son derece olumlu bir tablo oluşturmasına rağmen bu internet girişimi tarihi dikkatinizi çektiyse Amerika’da geçmektedir.

Ülkemizdeki gelişimle ilgili bilgi ve görüşlerimi bir sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.