Hangi İş Fikirleri?

İyi iş fikirleri genelde insanların kendilerinin veya çevrelerinin o anda ki ihtiyaçlarının karşılanması yönünde akla gelen çözümlerden ortaya çıkmaktadır. Buradan yola çıkarak, iyi iş fikirleri ve başarılı girişimlerin ihtiyaçları karşılamaya yönelik olduklarını söyleyebiliriz.

İnsanların yeni ihtiyaçları hiç bitmeyeceğine göre ve yeni girişimlerin sonunun hiç gelmeyeceği kesindir. Ancak bunlardan bir kısmı büyük başarılar sağlayıp yatırımcılarını geleceğe taşırken, diğerleri ya yıllarca olduğu yerde sayacak ya da hayatını tüketip yok olacaktır.

Peki, bir girişimin başarılı olmasının kesin bir yolu var mıdır? Bir iş fikrinin iyi olup olmadığını anlamanın basit bir yolu var mıdır?

Bu konuda girişimcilikle ilgili bulabileceğiniz on binlerce kitap, makale, internet sitesi veya eğitimler hep aynı şeylerden bahsetmektedir.

Pazarı, ürünü, rakipleri içeren iyi bir ön araştırma, bu araştırmanın sonuçlarına dayanan iyi bir fizibilite çalışması, tüm bunlara daha geniş bir perspektifle bakılarak hazırlanmış eksiksiz bir iş planı, planı uygulamak için gerekli kaynak ve en önemlisi başarıya olan inancın bulunması bir işin başarıya ulaşması için mutlaka bulunması gereken etkenlerdir.

Bunlara ek olarak şans faktörünü de göz ardı etmemek gerekir, iyi şans işinizin hızlı şekilde ilerlemesine yardımcı olurken, şanssızlıklar önceden alınacak önlemlerle bertaraf edilebilir.

Tüm bunlar iş fikrinizi başarıya ulaştırmak için yeterli olmasa bile sizi başarılı olması mümkün olmayan bir fikre yatırım yapmaktan kurtarabilir.

Üzerinde çalışmaya değecek bir iş fikri nasıl olmalıdır? İyi bir iş fikri yenilikçi olmalıdır. Yeni olmak zorunda değildir ama yenilikçi olmak zorundadır.

Kuracağımız iş daha önce denenmiş olabilir. Eğer önceki deneme veya denemeler başarısız olmuşsa girişimci kendine şu soruyu sormalıdır: “Benim işimin daha önce başarısız olan girişimlerden farkı ne olacak ki bu sefer başarı yakalansın?”. Eğer aynı işi yapan başarılı olmuş başka girişimler bulunuyorsa soru şu şekilde olmalıdır: “Benim yarattığım fark ne olacak ki müşteriler hali hazırda başarılı olmuş bir iş varken beni tercih etsin?”. Eğer bu sorulara tatmin edici cevaplar verilebiliyorsa o iş fikri için zaman, emek ve para harcamaya değer.

Kuracağınız iş daha önce denenmemiş ise sormanız gereken sorular daha farklı olacaktır. Elinizde örnek olmadığı için bazı öngörüleri yapmak zor olacaktır, fikrin, hizmetin, ürünün lansman aşaması daha zorlu olacaktır, pazarlamada konumlandırma ve promosyon aşamaları sizi biraz daha zorlayabilir ancak tüm bu zorlukların karşısında en azından bir süre karşınızda rakibin bulunmayacak olması, pazarın kaymağının yenmesi aşamasını kaçırmamanız ve o işi ilk yapmanın tüm avantajlarına sahip olmanız sizi başarıya yakınlaştıracaktır.

Başarılı bir girişim, iyi bir bir iş fikri, iyi bir planlama ve çok çalışmaya bağlıdır. Başarılı olanlar ne ilk, ne de en büyük olanlardır, başarılı olanlar hep en iyi olanlardır.

Not: Türkiye’de girişimcilikle ilgili son derece ayrıntılı ve faydalı bir çok biligiyi KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Merkezi’nin web sitesinde bulabilirsiniz. Özellikle yayınlar kısmının, yeni girişimcilere çok faydalı olacağına inanıyorum.

One thought on “Hangi İş Fikirleri?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.