Google Analytics – Web sitesi sahipleri için güzel bir Google hizmeti daha

Google 2005 yılında web analizi araçları konusunda çalışan bir yazılım firması olan Urchin’i satın alarak Kasım ayında “Google Analytics” hizmetini sunmaya başlamıştı. Ancak aşırı yoğun ilgiden dolayı yeni açılan hesaplar askıya alınmış ve kullanım hakkı çekilişe dayalı bir yöntemle dağıtılmaya başlanmıştı.

Bu yoğun ilgiye neden olan Google’ın sunduğu yaklaşık 80 farklı rapor sayesinde kullanıcılarınızın sitenizi nasıl kullandıkları hakkında detaylı bilgi edinebilmenizi sağlamasıydı. Bu hizmet sayesinde bir kullanıcının sitenize ne zaman, nasıl ve nereden geldiği, aramalarda kullandığı anahtar kelimeler, sitede ne kadar kaldıkları, kaldıkları süre boyunca nereleri görüntüledikleri konusunda bilgi almak mümkündü.

Google Analytics bu tarz bir web istatistiği hizmeti sunan ilk yazılım olmamakla birlikte bu yoğun ilginin önemli sebeplerinden biri diğer çoğu Google servisinde olduğu gibi ücretsiz olmasıydı.

Sonunda Google, Analytics servisini tekrar herkesin kullanımına açtı. Kullanım için sadece bir hesap açmanız veya mevcut Google hesabınıza girerek sitenizi kaydetmeniz ve otomatik olarak üretilen kodları sitenize yerleştirmeniz yeterli.

Kullanımı son derece kolay olmakla birlikte özellikle yorumları doğru yapabilmeniz için oldukça başarılı bir yardım menüsü kullanımınıza sunulmuş.

Bir diğer önemli nokta ise Google Adwords kullananlar için bu iki servisin beraber çalışabilmesi. Google Analytics tüm anahtar kelimeleriniz için fiyat (cost) analizlerini yaparak yatırımınızın geri dönüşünü (ROI) optimize etmeniz gerekli araçları içeriyor.

Eğer içeriğiniz firewall gerisinde, intranet’te veya bir iç ağda bulunduğu için Google Analytics hizmetinden faydalanamıyorsanız Urchin 5 yazılımını indirerek sunucunuzda kullanmanızda mümkün.

Şu anda Türkçe dil desteği bulunmayan bu servisin bir kullanıcısı olarak, tüm site sahiplerine özellikle kullanıcılarının site içerisindeki hareketleriyle ilgili bilgi sahibi olarak site navigasyonlarını analiz etmek isteyenlere kesinlikle tavsiye edeceğim bir Google hizmeti olduğunu söyleyebilirim.

3 thoughts on “Google Analytics – Web sitesi sahipleri için güzel bir Google hizmeti daha”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir