Bilgi.com – Türkçe arama motoru

Nokta A.Ş., 20 Aralık tarihinde Türkçe arama motoru Bilgi.com’u yayına soktu. Arama motorları günümüzde internet kullanımının vazgeçilmez araçları olarak hayatımızda gittikçe daha önemli bir yer tutuyor.

Türkçe arama motoru denince benim aklıma neler geliyor? Aramalar için düzenli olarak kullandığım Google’ı göz önüne aldığım zaman, kendi dili olan İngilizce için son derece kullanışlı birçok araç bulunurken, doğal olarak Türkçe arama yaptığımız zaman bazı sorunlarla karşılaşıyorduk. Bunların başında Türkçe’de çok kullanılan bazı ekler var. İngilizce aramalarda çoğul eki olan “s” arama sonuçlarını etkilemezken, Türkçe’de “ler, lar” ekleri için ayrı arama yapmak gerekebiliyor. Aynı zamanda “da, de, dan, den” gibi çok kullanılan birçok ek bence arama sonuçlarında etkili olmamalı. Örnek olarak “arama” kelimesiyle yaptığım aramaların sonuçlarında “aramalar, aramada, aramadan” gibi kelimenin ek gelmiş halleri de listelenmeli. Aynı şekilde mastar hali girilmiş fiillerin, çekilmiş hallerinin de sonuçların arasında gösterilmesi ilginç ve faydalı olabilir.

Nokta A.Ş., resim, video ve blog arama gibi gelişmiş özelliklerin kısa vadeli planları dahilinde bulunduğunu zaten web sitelerinde açıklamıştı.

Site yayına ilk başladığı gün site sahibi bazı arkadaşlarım kendi sitelerinin indekslenmediğini ve Bilgi.com’da site eklemeyle ilgili bir bölüme ulaşamadıklarını belirtmişlerdi. Bu bölümü sanırım kısa bir süre sonra sitede görebileceğiz.

Bunların haricinde sıkı bir arama motoru kullanıcısı olarak, benim de bazı beklentilerim olacak. Örneğin bir gelişmiş arama sayfası çok kullanışlı olacaktır. “Ve”, “veya”, “aynen” seçeneklerinin yanı sıra Türkçe için kelimenin aynısını ara (ekleri dahil etme), bazı kelimelerin bulunduğu arama sonuçlarını listelememe (- fonksiyonu), sadece bazı alan adı uzantılı sonuçları listele, sadece belli bir sitede arama yapma gibi kullanmaya alıştığımız bazı özellikleri de Bilgi.com’da görmek isterim.

Bunların yanı sıra bir yardım sayfası bence mutlaka bulunması gerekenlerden bir diğeri. Bu sayfada arama özellikleri hakkında kullanıcılara bilgiler verilebilir. Ben “ve”, “ile” gibi çok kullanılan kelimelerin ve tek haneli rakamların arama sonuçlarında gösterilip gösterilmediğini merak ettim.

Ayrıca site sahipleri için Bilgi arama motoru optimizasyonu konusunda temel bilgiler verecek bir kılavuz hazırlanması, sayfa sıralaması bilgilerinin (google pagerank benzeri) paylaşılması Bilgi.com’un daha hızlı penetrasyonu için faydalı olabilir.

Google’ın hızlı bir şekilde şeytan rolünü Microsoft’un elinden aldığı bir dönemde bizden biri olarak kabul edeceğimiz, bizim ihtiyaçlarımızı göz önüne alarak geliştirilmiş ve derdimizi anlatabileceğimiz bir arama motorunun, Türk kullanıcısının ilgisini hızlı bir şekilde kazanacağına gönülden inanıyorum ve bu sektörün içinden biri olarak hepimizin bu projeyi desteklemesi gerektiğini düşünüyorum.

One thought on “Bilgi.com – Türkçe arama motoru”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir