DİJİTAL İLETİŞİM | SOSYAL MEDYA | İÇERİK PAZARLAMA

29 Ekim 2008 Çarşamba

On 21:14 by Unknown in , ,    2 comments
Geçen hafta Google, GA (Google Analytics) üzerine getirdiği geliştirmeleri açıkladıktan sonra bunlar bol bol konuşuldu ve yazıldı. Benim bugün bahsetmek istediğim bu araç bu gelen yeniliklerden biri değil.

Uzun zamandır sıkı bir GA kullanıcısı olarak eksikliğini duyduğum konulardan biri de GA raporları üzerine paylaşımlı notlar alamamak oldu. Özellikle pazarlama aktiviteleri, sayfalarda yaptığımız değişiklikler, teknik sorunlar ya da sektörel bazı gelişmeler (engelleme kararları, rakiplerle ilgili gelişmeler vs) gibi site trafikleri üzerinde direk etkisi olan olayları raporları inceleyen herkesin görebileceği şekilde kaydedebilmek ve raporları değerlendirirken bunları da göz önünde bulundurmak önemli bir ihtiyaç.

Google Docs üzerinde bu notları saklamak ve paylaşmak mümkün olsa da her GA raporunu incelerken ilgili Google Docs’a girilip, ilgili dökümanın açılıp, tarih ve notları incelenmesi pek etkin bir çözüm değil.

GA Notes ise tam bu sorunun çözümü için hazırlanmış bir Firefox eklentisi. Eklentiyi indirdikten sonra GA menü barı üzerinde “Show Notes” butonun belirdiğini görüyorsunuz ve buraya tıklayarak “yazar”, “tarih” ve “not” alanlarından oluşan istediğiniz sayıda not oluşturabiliyorsunuz.
Eklenti Google App Engine üzerinde çalıştığı için eklediğiniz notlar Google sunucuları üzerinde tutuluyor ve bu eklenti kurulu olan diğer tüm kullanıcılar rapora giriş yaptıklarında notları görebiliyor ve yenilerini ekleyebiliyorlar.

Eklentiyi buradan indirebilir, buradan da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
2 yorum:

  1. Murat bu tüyo için çok teşekkürler. Gerçekten de Google Analytics'de uzun zamandır istediğimiz bir özellik bu. Google Adwords'de yaptığın ayar değişikliklerinin kaydını göstermeye başladılar. Analytics'de de bu özellik gelene değin bu add on çok yardımcı olacak.

    YanıtlaSil
  2. kardeş iyi güzel demişsinde bu eklenti bir firefox add-on eklentisi.keşke eklentinin nasıl kurulacağınıda anlatsyadın.Çünkü bende firefox browser olmasına rağmen indirdiğimde otomatik olarak eklentiyi kurmadı!

    YanıtlaSil